
En livsstil: – Å være journalist er en livsstil. Det krever nysgjerrighet, utholdenhet og evnen til å bygge gode relasjoner, sier Karlsen. Her utenfor Wembley stadium.
I dag har Per-Atle Karlsen intervjuet noen av verdens største fotballstjerner – Cristiano Ronaldo, Mohamed Salah, Jürgen Klopp og Carlo Ancelotti – og lever drømmen som sportsjournalist i TV 2.
– Journalistikk ble veien inn i fotballverdenen

Karlsen, fra Byåsen i Trondheim, startet journalistutdanningen i Bodø i 2015 etter å ha innsett at en karriere som fotballspiller ikke var realistisk. For å fortsatt være tett på sporten valgte han journalistikken.
– Jeg visste at jeg aldri kom til å bli god nok til å spille på toppnivå, så jeg måtte finne en annen måte å være en del av fotballverdenen. Journalistikk ble løsningen, forteller Karlsen.
Han startet med et årsstudium i økonomi og ledelse, men fant raskt ut at det ikke var lidenskapen hans. Etter militærtjenesten bestemte han seg for å satse på journalistikken, og Nord universitet ble inngangsporten til drømmejobben.
Fra studentliv til TV-suksess
Under studietiden jobbet Karlsen i Avisa Nordland, hvor han fikk erfaring både som sports- og nyhetsjournalist. Etter å ha levert sin avsluttende bacheloroppgave, kapret han en sommerjobb i TV 2 – og derfra gikk det raskt oppover.
Siden 2018 har han jobbet i TV 2 fra Bergen, Manchester og Trondheim. Nå dekker han Eliteserien og Rosenborg tett, samtidig som han reiser verden rundt for å dekke store mesterskap.
– Journalistikk er en livsstil
En vanlig arbeidsdag eksisterer ikke i journalistikken, forteller Karlsen:
– Jobben er ekstremt variert. Noen dager er jeg på reisefot til et mesterskap, andre dager dekker jeg Eliteserien, håndball eller langrenn. Ingen dager er like, og det er nettopp det jeg elsker med jobben.
Men journalistikken krever mer enn bare eventyrlyst:
– Man må ha kunnskap om feltet man jobber med, enten det er sport, politikk eller nyheter. I tillegg må man ha en indre drive og være forberedt på at dette ikke er en 08–16-jobb. Nyhetene hviler ikke mens du hviler – å være journalist er en livsstil. Det krever nysgjerrighet, utholdenhet og evnen til å bygge gode relasjoner. I tillegg må man kunne jobbe raskt og presist under press.
– En utdanning som gir deg mulighetene

Karlsen vurderte flere studiesteder, men endte opp i Bodø – en avgjørelse han aldri har angret på:
– Jeg hadde gode karakterer og hadde mange muligheter, men tilfeldighetene dro meg nordover. Det var et valg jeg er veldig glad for. I Bodø fikk jeg en bred erfaring, blant annet gjennom Avisa Nordland, som ga meg muligheten til å utvikle meg som journalist. Når det gjelder lønn, er jeg godt fornøyd. Journalistikk byr på unike opplevelser, varierte arbeidsdager og muligheten til å jobbe tett på store begivenheter. For de som brenner for faget, gir det en enorm tilfredsstillelse og spennende karrieremuligheter.
Råd til framtidige journalister
For de som drømmer om en karriere innen journalistikk, har Karlsen et klart råd:
– Folkeskikk er det viktigste du kan ha med deg. Uansett hva du dekker, skal du alltid behandle folk med respekt. Da blir det mye bedre å legge seg på kvelden.
Karlsens reise viser at journalistikken ikke bare handler om å formidle nyheter, men om å være tett på begivenhetene, møte mennesker og fortelle historier som engasjerer. For de som er nysgjerrige, målbevisste og villige til å satse, kan yrket by på en hverdag full av utfordringer, læring og uforglemmelige øyeblikk.
Bachelor i journalistikk
Med en bachelor i journalistikk vil du lære å fortelle engasjerende historier, utforske aktuelle saker og mestre digitale medier. Kritisk tenkning og etisk bevissthet står også sentralt i studiet.
- Oppstart: Høst 2025
- Studiepoeng: 180
- Søknadsfrist: 15. april