Juss gir tryggere ledere – derfor søker stadig flere dette studiet

Juss gir tryggere ledere – derfor søker stadig flere dette studiet
Da barnehagestyrer Trude Vinge Grendal tok studiet juss for ledere ved Nord universitet, fikk hun ikke bare ny kunnskap – hun fikk et tryggere lederfundament. Nå mener hun juridisk kompetanse er noe langt flere ledere burde skaffe seg.

Kort fortalt:

Barnehagestyrer Trude Vinge Grendal fullførte studiet juss for ledere ved Nord universitet våren 2025 og sier det har gjort henne til en tryggere leder. Studiet gir ledere juridisk kunnskap som kan brukes direkte i arbeidshverdagen. Tilbudet startet i 2021 og har vokst raskt fordi mange ledere trenger bedre forståelse av regelverk og ansvar. Målet er tryggere beslutninger, bedre risikostyring og sterkere ledelse.

Fakta:

  • Studiet startet i 2021 med 45 studenter, nå over 90
  • Studiesteder: Tromsø, Stjørdal og Bergen
  • Målgruppe: ledere i skole, barnehage og lignende sektorer
  • Studieprogramansvarlig: Morten Edvardsen

Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens og kvalitetssikret av artikkelforfatteren.

– Jeg trodde jeg hadde god oversikt som leder. Så tok jeg studiet – og skjønte hvor mye tryggere jeg faktisk kunne bli, sier Trude Vinge Grendal.

Da hun fullførte juss for ledere ved Nord universitet, fikk hun ikke bare ny kunnskap. Hun fikk et helt nytt beslutningsgrunnlag i lederrollen.

– Jeg skulle ønske jeg hadde hatt denne kompetansen tidligere, sier hun.

En utdanning i sterk vekst

Flere ledere oppdager at juridisk kompetanse er nøkkelen til trygg styring, bedre beslutninger og færre fallgruver. Nå vokser studiet juss for ledere raskt – og interessen fortsetter å øke.

Jeg trodde jeg hadde god oversikt som leder. Så tok jeg studiet juss for ledere – og skjønte hvor mye tryggere jeg faktisk kunne bli.

Trude Vinge Grendal

Da studiet startet ved Nord universitet i 2021, hadde det 45 studenter. I dag har det over 90, fordelt på studiestedene Tromsø, Stjørdal og Bergen.

Studiet er utviklet for ledere i skole og barnehage, men passer også for ledere i andre sektorer, som kulturskole og voksenopplæring.

Juss for ledere - voksen mann ved plakat med kart over Norge og Nord universitet sine studiesteder
I vekst: Studieprogramansvarlig Morten Edvardsen forteller at stadig flere ønsker å ta videreutdanningen juss for ledere. Nord universitet tilbyr nå denne både i Stjørdal, Bergen og Tromsø. Foto: Nord universitet.

– For ledere er juss en del av hverdagen. Du møter lovverk i dialog med ansatte, foreldre, myndigheter og brukere. Studiet gir juridisk forståelse tett koblet til lederrollen, sier studieprogramansvarlig Morten Edvardsen.

Han forteller at det jobbes med planer om flere lederutdanninger fram mot 2027.

Trude Vinge Grendal (54) er styrer ved Skjelstadmark barnehage, og fullførte studiet våren 2025.

– Juridisk kompetanse har gitt meg et solid fundament for å ta trygge og strategiske beslutninger. Jeg kjenner at jeg har blitt en tryggere leder i saker som oppstår, sier hun.

Ta videreutdanning

Nord universitet har flere etter- og videreutdanningstilbud med søknadsfrist 1. mars og 15. april.

Se full oversikt her: nord.no/videre

Hun leder en barnehage med 59 barn og 27 ansatte. Der møter hun jevnlig spørsmål om arbeidsrett, kontrakter, personvern og rettigheter.

– Når jeg forstår rammene for hva som kan og ikke kan gjøres, blir beslutningene mer presise. Det gir bedre kvalitet for barn, foreldre og ansatte.

Ser risiko før den oppstår

Juss for ledere - voksen kvinne ute foran barnehagebygg. Det er vinter og snø ute.
Solid erfaring: Trude Vinge Grendal starta å jobbe i barnehage i 1992. Siden 2020 har hun vært leder i Skjelstadmark barnehage i Stjørdal kommune. For henne var det avgjørende å kunne ta videreutdanning i Stjørdal. – Jeg har tatt mye videreutdanning i livet, men juss for ledere har vært den beste og mest relevante for meg, sier hun. Foto: Bjørnar Leknes.

Grendal opplever at juridisk innsikt gir en ny type oversikt.

– Mange av de største fallgruvene i organisasjoner er juridiske. Nå oppdager jeg risiko tidligere og håndterer den smartere.

Juridisk forståelse gjør det enklere å håndtere konflikter, følge opp ansatte og sikre et godt arbeidsmiljø.

Trude Vinge Grendal

Hun mener kunnskapen også styrker relasjoner.

– Juridisk forståelse gjør det enklere å håndtere konflikter, følge opp ansatte og sikre et godt arbeidsmiljø. Det skaper trygghet og legitimitet i lederrollen.

Juss som praktisk lederverktøy

Juss for ledere - en voksen kvinne som står inne i personalrom, mens en eldre kvinne sitter ved bord i bakgrunn.
Stor arbeidsplass: Trude Vinge Grendal forteller at det totalt er 27 ansatte barnehagen hun leder. Snart 75 år gamle Helen Frigaard (i bakgrunnen) er tilkallingsvikar, og elsker fortsatt å jobbe. Foto: Bjørnar Leknes.

En viktig del av studiet er et utviklingsprosjekt fra egen arbeidsplass. Her bruker deltakerne teori på reelle utfordringer.

– Studiet gjør juss til et verktøy for ledelse. Deltakerne får økt handlingsrom, bedre vurderinger og større trygghet i krevende saker, sier Edvardsen.

Undervisningen foregår i mindre grupper med rom for refleksjon og erfaringsdeling. For Grendal gjorde det studiet lettere å kombinere med full jobb.

– Balansen mellom juss og ledelse var det beste. Jeg ser tydelig hvordan juridisk kunnskap støtter lederrollen.

Krevende, men verdt innsatsen

Juss for ledere - to kvinner inne på arbeidsrom ved PC.
Gode kollegaer: Trude Vinge Grendal sammen med pedagogisk leder Marthe Børseth Lufall. – Fagbøkene fra studiet er ofte på utlån. Teorien er kjemperelevant innen ledelse, sier Vinge Grendal. Foto: Bjørnar Leknes.

Hun legger ikke skjul på at studiet krever arbeid.

– Det faglige nivået gjorde at jeg måtte være godt forberedt og jobbe grundig. Men innsatsen ga stort utbytte.

Dette er et studium du må gå inn i med motivasjon.

Trude Vinge Grendal

For Grendal handler juss ikke bare om å unngå feil.

– Jeg ser at juss også handler om muligheter. Det gir meg bedre forståelse av ansvar, handlingsrom og strategi. Jeg balanserer hele tiden mellom juss, ledelse og profesjonell klokskap, sier hun.

Juss for ledere

Er du skoleleder eller leder i barnehage? Gjennom dette studiet vil du øke din juridiske kompetanse som er relevant i jobben som leder.

  • Oppstart: Høst 2026
  • Studiepoeng: 15
  • Studielengde: 1 år
  • Studiesteder: Tromsø, Stjørdal og Bergen
  • Søknadsfrist: 1. april 2026

Juss for ledere 
Videreutdanning ved Nord universitet