
Fornøyd: Daniel Solvang er ferdig i Bodø. Et opphold og et studieløp han er meget godt fornøyd med. Foto: Lise Fagerbakk
Daniel Solvang studerer Internasjonale relasjoner ved Nord universitet, campus Bodø. Et bachelorløp, som etter endt utdanning vil gi ham innsikt i internasjonal politikk og internasjonale forhold som påvirker Norge.
En studie Kongsberg-gutten valgte bevisst, da han for tre år siden skulle velge hvilken vei videre i det sikkerhetspolitiske landskapet. Valget falt på Nord universitet.
Relevant utdanning
– Det er andre universiteter som har lignende utdanninger, men jeg ville til Bodø fordi vi her er midt i det geopolitiske landskapet. Det er ting som skjer i Nord-Norge, og Nord universitet har tilnærmet seg studiet på en mer konkret og aktiv måte. Vi har blant annet flere seminarer og gjesteforelesere – og du ser og hører jagerfly nesten hver dag. Du er midt i og ser det du studerer. Det gjør denne bacheloren relevant i tiden vi er inne i, sier Solvang.
Jeg var i desember i intervju til en jobb som ble besatt i september. Det var moro
Daniel Solvang
Det ser også Kongsberggruppen på Kongsberg, som etter litt leting høsten 2024, fant jobb til Solvang:
– Jeg hadde i 2024 sommerjobb i Kongsberg flyktningmottak. Det var en stille tid, og da søkte jeg en ledig jobb i Kongsberggruppen. Jeg ble kontaktet, men takket nei fordi jeg da hadde ett år igjen i Bodø. Men utpå høsten tok jeg igjen kontakt med dem. Da ble jeg bedt inn til intervju, forteller han.
Ble stresstestet
Førstegangsintervjuet gikk bra, og på senhøsten 2024 ble han bedt om å utføre en rekke tester før ytterligere et intervju.
Testene var designet til blant annet å teste Solvangs evne til å håndtere stress.
– Det var moro. Jeg var i desember inne til andre gangs intervju til en jobb som var besatt i september. De lette etter en passende kandidat – og først da jeg fikk tilbud om jobb fant de ut hvor jeg skulle jobbe, forteller han.
Mandag 3. februar 2025 møtte han til første arbeidsdag som prosjektkoordinator i markedsavdelingen i Kongsberggruppen.
Spent
– Jeg skal bistå i kundemøter nasjonalt og internasjonalt. Jeg skal ha et øye til hva som rører seg politisk og må ha kulturell forståelse og kunnskap om hva som rører seg i verden. Jeg forstår også kompleksiteten i det geopolitiske landskapet, forteller han.
Arbeidssted blir i avdelingen Kongsberg Defence and Aerospace (KDA). Solvang skal jobbe med National Advanced Surface-to-Air Missile System, kalt NASAMS, og costal defence. NASAMS er et luftvernsystem (bakke-til-luft) som er delvis utviklet av KDA).
Solvang ser med spenningen fram til jobben.
– Det er en ganske tøff bransje og det er nok ikke mye rom for feil. Så jeg er litt nervøs, røper han.
Internasjonale relasjoner (bachelor)
Vil du studere internasjonale politikk og hvordan internasjonale forhold påvirker Norge? Med en bachelor i internasjonale relasjoner vil du lære om globale utfordringer som konflikter og krig, terrorisme, stormaktsrivalisering og klimaendringer, samt NATO, EU og FN.
- Oppstart: Høst 2025
- Studiepoeng: 180
- Studiested: Bodø
- Søknadsfrist: 15. april 2025 kl. 23:59