Det er første gang i historien at fagansatte ved Nord universitet får redaktøransvaret for Tidsskrift for kjønnsforskning. Et ansvar som tradisjonelt har vært en stafett mellom de norske universitetene og høgskolene.
Nord universitet overtok stafettpinnen 1. januar 2025 – og redaktøransvaret har falt på professor Astri Dankertsen og førsteamanuensis Ann-Torill Tørrisplass for to år. Begge jobber ved Fakultet for samfunnsvitenskap ved Nord universitet, campus Bodø.
De er allerede godt i gang med arbeidet.
Fagfellevurderes
– Vi tyvstartet litt på slutten av 2024 ved at vi overtok alle nye artikler som til da var kommet inn. Det første tidsskriftet som kommer ut etter at vi overtok redaktøransvaret, kommer i mai 2025, forteller de.
Ansvaret innebærer at innsendte artikler blir vurdert og sendt for fagfellevurdering. Fagfellevurdering innebærer at en fagperson som har den aktuelle kompetansen, leser teksten og gir sin vurdering. Redaktørene vurderer deretter om teksten kommer på trykk i tidsskriftet. Andre ganger må teksten redigeres – og sendes til fagfellevurdering igjen.
– Vi tar beslutningen om teksten er god nok, skal redigeres og sendes rundt i en ny runde før vi tar den endelige beslutningen om den er god nok til tidsskriftet, forteller Dankertsen.
– Kjempeartig arbeid
De forteller om et høyt kvalitetsnivå på det som sendes inn.
– Det kommer mye, og det er et veldig bra nivå, forteller de.
Arbeidet virker i første omgang å være givende. Dette til tross for at det kommer på toppen av alt annet de har av arbeidsoppgaver.
– Vi har fått en god start i og med at det i høst kom inn mye. Det er kjempeartig arbeid, forteller Tørrisplass.
I første omgang er det et ordinært tidsskrift som kommer ut i mai. Som alltid både digitalt og i trykt form. I tillegg har redaktørene mulighet til å lansere et temabilag. Noe Dankertsen og Tørrisplass har til sterk vurdering.
– Det pågår mye debatt om de store kontroversene rundt skeiv, trans og kjønnsidentitet. Ideelt sett bør det det være et temanummer per år, men disse avhenger blant annet av gjesteskribenter, som gjerne har en aktuell konferanse, sier de.
De har allerede klart en tematikk som de mener vil fenge.
– Vi glemme ofte at menn har kjønn. Noe vi mener det er på tide å løfte det frem. Da som et temanummer om maskulinitet. Men da er vi avhengig av at forskere sender oss artikler som omhandler menn og kjønn, sier Dankertsen.
Tidsskrift for kjønnsforskning
Tidsskrift for kjønnsforskning er et tverrfaglig vitenskapelig tidsskrift på norsk som viser bredden i kjønnsforskningen i Norge og presenterer ny kunnskap fra feltet.
Tidsskriftet ble startet under navnet Kvinneforskning i 1977, og endret navn til Tidsskrift for kjønnsforskning i 2005.
Tidsskriftet eies av Kilden og utgis i samarbeid med Universitetsforlaget på vegne av Kilden kjønnsforskning, og med støtte fra Nasjonalt tidsskriftkonsortium for humaniora og samfunnsvitenskap.
Kilden er en faglig, uavhengig avdeling i Norges forskningsråd.
Astri Dankertsen
Astri Dankertsen er professor i sosiologi ved Fakultet for samfunnsvitenskap, og tilhører Faggruppe for sosiologi og dannelsesfag.
Hun leder Forskergruppe for kjønn, etnisitet og likestilling (KEL) ved Nord universitet. Hennes forskning har særlig fokus på urfolksfeministiske perspektiver, postkolonial teori, urbanitet, ungdom og samiske identiteter.
Dankertsen er styremedlem i Forening for kjønnsforskning.
Ann-Torill Tørrisplass
Ann-Torill Tørrisplass er førsteamanuensis ved Nord universitet med særlig interesse for kjønns-, migrasjons- og ungdomsforskning. Hun har en mastergrad og en Ph.d. i sosiologi fra Nord universitet. Avhandlingen hennes handler om enslige mindreårige flyktninger og deres overgang til voksen alder, med institusjonell etnografi som metodologisk rammeverk.
Hun har publisert om problemstillinger knyttet til feminisme, migrasjon og institusjonell etnografi. Hun er studieprogramansvarlig for bachelor i barnevern og deltar i nasjonale og internasjonale forskningsnettverk knyttet til institusjonell etnografi, kjønn, etnisitet og likestilling.