Midtseminar for Diako Morvati, kandidat ph.d. i profesjonsvitenskap

Midtseminar for Diako Morvati, kandidat ph.d. i profesjonsvitenskap
Diako Morvati, ansatt-foto

Arbeidstittel på avhandlingen:

"Resonansen av sykepleielederes ethos i utviklingen av et helsefremmende arbeidsmiljø".

Kort beskrivelse av prosjektet:

Dette doktorgradsprosjektet er en artikkelbasert avhandling tilknyttet det nordiske prosjektet BePROF og har sitt grunnlag i det nordiske omsorgsvitenskapelige paradigmet, og er forankret i en humanvitenskapelig ontologi. Prosjektets epistemologi og metodologi er basert på Gadamersk filosofisk hermeneutikk. Prosjektets tema handler om sykepleierledelse i utviklingen av et helsefremmende arbeidsmiljø. Bakgrunnen for valg av prosjektets tema springer ut av en bekymring for sykepleieprofesjonen, som står overfor utfordrende forhold preget av sykepleiermangel, høy turnover, og et arbeidsmiljø som stadig blir mer instrumentelt, belastende og fremmedgjørende.

Hovedhensikten med prosjektet er å få en dypere forståelse av hvordan sykepleieledere kan utvikle et helsefremmende arbeidsmiljø. Denne hensikten vil belyses gjennom tre delstudier:

Hensikten med delstudie I er, gjennom en meta-etnografisk tilnærming, å integrere og syntetisere sykepleieres og sykepleielederes perspektiver på et helsefremmende arbeidsmiljø, for å øke forståelsen av de viktigste aspektene ved dette. Hensikten med delstudie II er å utforske og oppnå en dypere forståelse av de motivasjonskreftene som driver sykepleieledere til å utvikle et helsefremmende arbeidsmiljø, gjennom semistrukturerte intervjuer med 13 sykepleieledere. Hensikten med delstudie III er å utforske og øke forståelsen av de handlingene sykepleierledere benytter for å utvikle et helsefremmende arbeidsmiljø, gjennom fokusgruppeintervjuer med 14 sykepleieledere.

Veiledere

Evalueringskomite

Calendar

See all events
The Northern Star Symposium 2025: Loss
Research
19.21. May 2025

The Northern Star Symposium 2025: Loss

Nord University, Bodø, Noatun: Oscar Sund 1 and 2
09:00
16:00
The Northern Star Symposium is a three-day academic gathering in Bodø. The goal of this symposium is to have a place to discuss topics and questions that are not among the mainstream of conferences and journals.
MSCA PF 2025 MasterClass
Webinar
21. May 2025

MSCA PF 2025 MasterClass

Zoom
09:30
15:30
A one-day online training programme: ’How to Write a Successful MSCA Postdoctoral Fellowship Proposal’.
Research data café (digital)
Library course
Research
PhD course
28. May 2025

Research data café (digital)

Teams
12:00
14:00
The café lets you ask questions about research data.