Nordområdesenteret

Huritgruten ankommer fjorden utenfor Kirkenes, innhyllet i frostrøyk
Nordområdesenteret er et internasjonalt senter for forskning, utdanning og kommunikasjon om samfunns- og næringsutvikling i nordområdene.

 

 

Useful study-exchange in experience-based master programSafety in post covid tourism was on the agenda when Øyvind Paulsen, student at Master in Preparedness and Emergency Management at Nord University, recently attended a short-term exchange program through Lapland University of Applied Sciences in Northern Finland. https://www.nord.no/no/om-oss/fakulteter-og-avdelinger/handelshogskolen/artikler/Sider/Useful-study-exchange-in-experience-based-master-program.aspxUseful study-exchange in experience-based master program
– Sjelen min er hjemme, men vi er heldige som får studere og bo her i BodøVolodymyr og Sviatoslav har for tiden slått seg ned i Bodø takket være et over 20 år langt samarbeid mellom Nord universitet og hele 19 ukrainske universitet.https://www.nord.no/no/aktuelt/nyheter/Sider/–-Sjelen-min-er-hjemme,-men-vi-er-heldige-som-far-studere-her-i-Bodo.aspx– Sjelen min er hjemme, men vi er heldige som får studere og bo her i Bodø
High North Hero er dødNordområdesenteret mottok i går det veldig triste budskapet om at Scott Minerd døde brått den 22. desember. https://www.nord.no/no/om-oss/fakulteter-og-avdelinger/handelshogskolen/senter/nordomradesenteret/nyheter/Sider/high-North-Hero-er-doed.aspxHigh North Hero er død

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Om Nordområdesenteret

Nordområdesenteret er et internasjonalt senter for forskning, utdanning og kommunikasjon om samfunns- og næringsutvikling i nordområdene. Senteret ble etablert i 2007. 

Stortinget definerte i 2021 at Nordområdesenteret skal være et nasjonalt ledende og internasjonalt anerkjent fagmiljø for utvikling og formidling av kunnskap om nordområdene og næringslivets muligheter. Nordområdesenteret har et utstrakt samarbeid med bedrifter og institusjoner i offentlig sektor.  

Nordområdesenteret mottar basisstøtte over statsbudsjettet og er også finanisert gjennom mange store prosjekter. 

Forskningsprosjekter

Ansatte 


Navn

​Tittel
​E-post

​Ahad Hadian
​Stipendiat
ahad.hadian@nord.no​

​Alena Nelaeva
​Forsker
alena.nelaeva@nord.no
Publikasjoner
​​Anders Christoffer Edstrøm
​Stipendiat
anders.c.edstrom@nord.no
Publikasjoner
​Andreas Raspotnik
​Forsker
andreas.raspotnik@nord.no
Publikasjoner
​Andreas Østhagen
​Forsker
aosthagen@fni.no
Publikasjoner​
​Andrey Kazakov
​Rådgiver
andrey.kazakov@nord.no
Publikasjoner
​Andrey​​ Mineev
​Forsker
andrey.mineev@nord.no
Publikasjoner
​Arne O. Holm
​Sjefsredaktør, High North News
arne.o.holm@nord.no
Publikasjoner
​Astri Edvardsen
​Journalist, High North News
astri.edvardsen@nord.no
Publikasjoner
​Benedikte Kosmo Underland
​Rådgiver
​benedikte.k.underland@nord.no​

​Birgitte Annie Molid Martinussen
​Oversetter, High North News
birgitte.a.martinussen@nord.no

​​Bård Borch Brøndlund Michalsen
​Førstelektor II
bard.b.michalsen@uit.no
Publ​ikasjoner
​Elena Dybtsyna
​Førsteamanuensis​
elena.dybtsyna@nord.no
Publikasjoner
​Elena Zhurova Sæther
​Rådgiver
​elena.z.saether@nord.no​
Publikasjoner
​Evgenii Aleksandrov
​Førsteamanuensis
evgenii.aleksandrov@nord.no
Publikasjoner
​Frode Mellemvik
​Direktør
frode.mellemvik@nord.no
Publikasjoner
Geir Hønneland
Professor II
geir.honneland@fni.no
Publikasjoner
​Hilde-Gunn Bye
​Journalist, High North News
hilde-gunn.bye@nord.no
Publikasjoner
​Hogne Bø Pettersen
Kommunikasjonsrådgiver
hogne@nord.no

​Husanboy Ahunov
​Stipendiat
husanboy.ahunov@nord.no
Publikasjoner
​Igor Aleksandrovich Khodachek
​Førsteammanuensis
igor.khodachek@nord.no
Publikasjoner
Maja Wolland Blomberg
​Rådgiver
​maja.w.blomberg@nord.no​
​Petter Nore​
​Professor
petternore@gmail.com
Roman Vakulchuk
Seniorforsker
rva@nupi.no

​Trine Jonas​sen​
​Nyhetsredaktør, High North News
​​trine.jonassen@nord.no ​ 
Publikasjoner​
Valeriia Melnyk
​Forsker
valeriya.melnyk@nord.no​
Publikasjoner

Personer assosiert med Nordområdesenteret

Navn
​Tittel
​E-post

​Anatoli Bourmistrov
​Professor
anatoli.bourmistrov@nord.no
​Bjørn Olsen
​Professor
​bjorn.olsen@nord.no​
Publikasjoner​
​Elana Wilson Rowe
​Professor II
​​​ew@nupi.no​​
Publikasjoner​
Erlend Bullvåg
Administrerende direktør
eb@kpb.no
​Publika​sjoner
​Frode Nilssen
​Professor
​frode.nilssen@nord.no​
Publikasjoner
​Giuseppe Grossi
​Professor
​giuseppe.grossi@nord.no​
Publikasjoner
​Hege Christin Stenhammer
​Seniorrådgiver
hege.c.stenhammer@nord.no
Publikasjoner
Ida Kristin Schjesvold
​Rådgiver
​ida.k.schjesvold@nord.no​
​Johannes Schmied
​Seniorrådgiver
​johannes.schmied@nord.no​
Publikasjoner
​Julia Olsen
​Forsker II
​julia.olsen@nforsk.no​
Publikasjoner
​June Borge Doornich
​Visedekan
june.borge.doornich@nord.no
Publikasjoner
​Nadezda Nazarova
​Førsteamanuensis  
nadezda.nazarova@nord.no
Publikasjoner
​Natalia Andreassen
​Førsteamanuensis
natalia.andreassen@nord.no
Publikasjoner
​Odd Jarl Borch
​Professor  
odd.j.borch@nord.no
Publikasjoner
Olena Danylenko​
​Stipendiat
olena.danylenko@nord.no
​Olga Iermolenko
​Førsteamanuensis  
olga.iermolenko@nord.no
Publikasjoner
​Tamara Volodina
​Stipendiat
tamara.volodina@nord.no
Veronika Vakulenko
​Førsteamanuensis
veronika.vakulenko@nord.no​
Publikasjoner​

Konferanser

High North Dialogue

High North Dialogue er en årlig konferanse som samler de viktigste partene som jobber med utvikling av nordområdene. Hensikten med konferansen er å oppmuntre å få i stand dialog mellom interessentene for å promotere bærekraftig utvikling i Arktis, samt å dele informasjon og debattere beste praksis. 

Vi holder for tiden på med å planlegge konferansen for 2023, som finner sted i Stormen i Bodø 19. og 20. april. 

Konferansen har vært arrangert siden 2007 og har i denne tiden fått både nåværende og framtidige arktiske ledere sammen for å diskutere mulighetene for verdiskapning i nordområdene i en internasjonal sammenheng. Konferansen arrangeres i Bodø, Nord-Norges nest største by og europeisk kulturhovedstad for 2024. High North Dialogue vil bidra til at du får et endret perspektiv på framtiden i Arktis. 

Les mer:
http://www.highnorthdialogue.no/

Kontakt:

Kommunikasjonsrådgiver Hogne Bø Pettersen
E-mail: hogne@nord.no
Tel: +47 911 93 144​​

For presse


Ved spørsmål vedrørende pressedekning av Nordområdesenteret og våre aktiviteter, vennligst kontakt: ​
         
Hogne Bø Pettersen
Kommunikasjonsrådgiver 
Tel: +47 911 93 144
E-mail:
hogne@nord.no
Arne O. Holm
Sjefsredaktør, High North News
Tel: +47 75 51 71 84
E-mail: Arne.O.Holm@nord.no
 
Frode Mellemvik
Direktør
E-mail: Frode.Mellemvik@nord.no
Tel: +47 75 51 77 05
Pressebilde 

Følg oss på sosiale medier


 Kontaktpersoner