Nordområdesenteret

Ansatte ved og assosierte av Nordområdesenteret på fagsamling foran Jektefartsmuseet i Bodøsjøen
Nordområdesenteret er et internasjonalt senter for forskning, utdanning og kommunikasjon om  samfunns- og næringsutvikling i Nordområdene.

 

 

Trenger vi folk i Nord-Norge? Hva skal til for å forsvare landsdelen?En geopolitisk krise kan være i ferd med å bygge seg opp i nord. Landsdelen avfolkes og skriker etter arbeidskraft og et grønt skifte. Hva kan gjøres?https://www.nord.no/no/om-oss/fakulteter-og-avdelinger/handelshogskolen/senter/nordomradesenteret/nyheter/Sider/Trenger-vi-folk-i-Nord-Norge-Hva-skal-til-for-å-forsvare-landsdelen.aspxTrenger vi folk i Nord-Norge? Hva skal til for å forsvare landsdelen?
God sommer fra NordområdesenteretDet er sommer i nord og selv om det alltid er aktivitet ved Nordområdesenteret blir det litt mindre nå i juli og deler av august.https://www.nord.no/no/om-oss/fakulteter-og-avdelinger/handelshogskolen/senter/nordomradesenteret/nyheter/Sider/god-sommer-fra-nordomradesenteret.aspxGod sommer fra Nordområdesenteret
Får pris for forskning på norske sjømateksportørerDe små, norske sjømateksportselskapene er ikke bare robuste og suksessfulle. De er også svært omstillingsdyktige og fleksible, viser forskningen som Nord-professor Frode Nilssen og stipendiat Valeria Nyu i dag mottar pris for.https://www.nord.no/no/om-oss/fakulteter-og-avdelinger/handelshogskolen/artikler/Sider/Far-pris-for-forskning-pa-norske-sjomateksportorer.aspxFår pris for forskning på norske sjømateksportører

​​

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Om Nordområdesenteret

Nordområdesenteret er et internasjonalt senter for forskning, utdanning og kommunikasjon om  samfunns- og næringsutvikling i Nordområdene. Senteret ble etablert i 2007. 

Stortinget definerte i 2021 at Nordområdesenteret skal være et nasjonalt ledende og internasjonalt anerkjent fagmiljø for utvikling og formidling av kunnskap om Nordområdene og næringslivets muligheter.  Nordområdesenteret har et utstrakt samarbeid med med bedrifter og institusjoner i offentlig sektor.  

Nordområdesenteret mottar basisstøtte over statsbudsjettet og er også finanisert gjennom mange store prosjekter. 

Prosjekter

Ansatte 

Navn
​Tittel
​E-post

​​Anders Christoffer Edstrøm
​Stipendiat
anders.c.edstrom@nord.no
Publikasjoner
​Andreas Raspotnik
​Forsker
andreas.raspotnik@nord.no
Publikasjoner
​Andreas Østhagen
​Forsker
aosthagen@fni.no
Publikasjoner​
​Andrey Kazakov
​Rådgiver
andrey.kazakov@nord.no
Publikasjoner
​Andrey​​ Mineev
​Forsker
andrey.mineev@nord.no
Publikasjoner
​Arne O. Holm
​Sjefsredaktør, High North News
arne.o.holm@nord.no
Publikasjoner
​Astri Edvardsen
​Journalist, High North News
astri.edvardsen@nord.no
Publikasjoner
​Benedikte Kosmo Underland
​Rådgiver
​benedikte.k.underland@nord.no​

​​Bård Borch Brøndlund Michalsen
​Førstelektor II
bard.b.michalsen@uit.no
Publ​ikasjoner
​​Elana Wilson Rowe
​Professor II
​​ew@nupi.no​​
Publikasjoner
​Elena Dybtsyna
​Førsteamanuensis​
elena.dybtsyna@nord.no
Publikasjoner
​Elena Zhurova Sæther
​Rådgiver
​elena.z.saether@nord.no​
Publikasjoner
​Evgenii Aleksandrov
​Førsteamanuensis
evgenii.aleksandrov@nord.no
Publikasjoner
​Frode Mellemvik
​Direktør
frode.mellemvik@nord.no
Publikasjoner
Geir Hønneland
Professor II
geir.honneland@fni.no
Publikasjoner
​Hilde-Gunn Bye
​Journalist, High North News
hilde-gunn.bye@nord.no
Publikasjoner
​Hogne Bø Pettersen
Kommunikasjonsrådgiver
hogne@nord.no

​Husanboy Ahunov
​Stipendiat
husanboy.ahunov@nord.no
Publikasjoner
​Igor Aleksandrovich Khodachek
​Førsteammanuensis
igor.khodachek@nord.no
Publikasjoner
Maja Wolland Blomberg
​Rådgiver
​maja.w.blomberg@nord.no​
​Petter Nore​
​Professor
petternore@gmail.com
Roman Vakulchuk
Seniorforsker
rva@nupi.no

​Trine Jonas​sen
​Nyhetsredaktør, High North News
trine.jonassen@nord.no ​ 
​Publikasjoner​

Personer assosiert med Nordområdesenteret

Navn
​Tittel
​E-post

​Anatoli Bourmistrov
​Professor
anatoli.bourmistrov@nord.no
​Bjørn Olsen
​Professor
​bjorn.olsen@nord.no​
Publikasjoner​
Erlend Bullvåg
Administrerende direktør
eb@kpb.no
​Publika​sjoner
​Frode Nilssen
​Professor
​frode.nilssen@nord.no​
Publikasjoner
​Giuseppe Grossi
​Professor
​giuseppe.grossi@nord.no​
Publikasjoner
​Hege Christin Stenhammer
​Seniorrådgiver
hege.c.stenhammer@nord.no
Publikasjoner
Ida Kristin Schjesvold
​Rådgiver
​ida.k.schjesvold@nord.no​
​Johannes Schmied
​Seniorrådgiver
​johannes.schmied@nord.no​
Publikasjoner
​Julia Olsen
​Forsker II
​julia.olsen@nforsk.no​
Publikasjoner
​June Borge Doornich
​Visedekan
june.borge.doornich@nord.no
Publikasjoner
​Nadezda Nazarova
​Førsteamanuensis  
nadezda.nazarova@nord.no
Publikasjoner
​Natalia Andreassen
​Førsteamanuensis
natalia.andreassen@nord.no
Publikasjoner
​Odd Jarl Borch
​Professor  
odd.j.borch@nord.no
Publikasjoner
Olena Danylenko​
​Stipendiat
olena.danylenko@nord.no
​Olga Iermolenko
​Førsteamanuensis  
olga.iermolenko@nord.no
Publikasjoner
​Tamara Volodina
​Stipendiat
tamara.volodina@nord.no
​Valeriia Melnyk
​Stipendiat
valeriya.melnyk@nord.no​
Veronika Vakulenko

​Førsteamanuensis
veronika.vakulenko@nord.no​
Publikasjoner​

Konferanser

High North Dialogue

High North Dialogue er en årlig konferanse som samler de viktigste partene som jobber med utvikling av Nordområdene. Hensikten med konferansen er å oppmuntre å få i stand dialog mellom interessentene for å promotere bærekraftig utvikling i Arktis, samt å dele informasjon og debattere beste praksis. 

Vi holder for tiden på med å planlegge konferansen for 2023, som finner sted i Stormen i Bodø 19. og 20. april. 

Konferansen har vært arrangert siden 2007 og har i denne tiden fått både nåværende og framtidige arktiske ledere sammen for å diskutere mulighetene for verdiskapning i Nordområdene i en internasjonal sammenheng. Konferansen arrangeres i Bodø, Nord-Norges nest største by, og Europeisk kulturhovedstad for 2024. High North Dialogue vil bidra til at du får et endret perspektiv på framtiden i Arktis. 

Les mer:
http://www.highnorthdialogue.no/
Kontakt:
Kommunikasjonsrådgiver Hogne Bø Pettersen
E-mail: hogne@nord.no
Tel: +47 911 93 144​​

For presse


Ved spørsmål vedrørende pressedekning av Nordområdesenteret og våre aktiviteter, vennligst kontakt: ​
         
Hogne Bø Pettersen
Kommunikasjonsrådgiver 
Tel: +47 911 93 144
E-mail:
hogne@nord.no
Arne O. Holm
Sjefsredaktør, High North News
Tel: +47 75 51 71 84
E-mail: Arne.O.Holm@nord.no
 
Frode Mellemvik
Direktør
E-mail: Frode.Mellemvik@nord.no
Tel: +47 75 51 77 05
Pressebilde 

Følg oss på sosiale medier