Nordområdesenteret

Nordområdesenteret er et internasjonalt senter for forskning, utdanning, kommunikasjon og samfunns- og forretningsutvikling i Nordområdene.

 

 

Romfart, Bodø/Glimt, hydrogen og de unge60 prosent av de over 1000 deltakerne på High North Dialogue var under 40 år. – Dette viser at konferansen er viktig for de unge, sier direktør ved Nordområdesenteret.https://www.nord.no/no/om-oss/fakulteter-og-avdelinger/handelshogskolen/senter/nordomradesenteret/nyheter/Sider/romfart-bodo-glimt-hydrogen-ungdom-og-ministere.aspxRomfart, Bodø/Glimt, hydrogen og de unge
High North Hero 2020 ga bort prispengene til ungeFelix Tschudi ble High North Hero under High North Dialogue 2021. Han var i det gavmilde hjørnet. https://www.nord.no/no/om-oss/fakulteter-og-avdelinger/handelshogskolen/senter/nordomradesenteret/nyheter/Sider/High-North-Hero-2020-ga-bort-prispengene-til-unge.aspxHigh North Hero 2020 ga bort prispengene til unge
Hele verden til stede på High North Dialogue i BodøKom og hør om Freyr, Andøya Space Center, Nova Sea og suksesshistorien til Bodø/Glimt, som nådde New York Times sine spalter.https://www.nord.no/no/om-oss/fakulteter-og-avdelinger/handelshogskolen/senter/nordomradesenteret/nyheter/Sider/high-north-dialogue-mer-populart-enn-noensinne.aspxHele verden til stede på High North Dialogue i Bodø

​​​​​​Om Nordområdesenteret

Nordområdesenteret er et internasjonalt senter for forskning, utdanning, kommunikasjon og samfunns- og forretningsutvikling i Nordområdene. Senteret ble etablert i 2007, og jobber tett sammen med bedrifter, offentlige instanser og etater og andre interessenter for å utvikle kunnskap, kompetanse og bevissthet om potensialet for innovasjon og bærekraftig verdiskapning i Nordområdene. 

Nordområdesenteret mottar basisstøtte over statsbudsjettet. Økt kunnskap om potensialet som ligger i Nordområdene leder til muligheter for folk, samt krav om økt lokal kunnskap og erfaring. ​

Konferanser

High North Dialogue

High North Dialogue er en årlig konferanse som samler de viktigste partene som jobber med utvikling av Nordområdene. Hensikten med konferansen er å oppmuntre å få i stand dialog mellom interessentene for å promotere bærekraftig utvikling i Arktis, samt å dele informasjon og debattere beste praksis. 

Vi holder for tiden på med å planlegge konferansen for 2022, som finner sted i Stormen bibliotek i Bodø 6. og 7. april. 

Konferansen har vært arrangert siden 2007 og har i denne tiden fått både nåværende og framtidige arktiske ledere sammen for å diskutere mulighetene for verdiskapning i Nordområdene i en internasjonal sammenheng. Konferansen arrangeres i Bodø, Nord-Norges nest største by, og Europeisk kulturhovedstad for 2024. High North Dialogue vil bidra til at du får et endret perspektiv på framtiden i Arktis. 

Les mer:
http://www.highnorthdialogue.no/

Kontakt:
Informasjonsrådiger Hogne Bø Pettersen
E-mail: hogne@nord.no
Tel: +47 911 93 144

Publikasjoner


Vi publiserer hele tiden forskningsrapporter. Våre ansatte og partnere har deltatt i over 300 vitenskapelige publikasjoner om utdanning, handel og forretninger og politisk utvikling i Nordområdene. 

For en komplett liste, vennligst besøk Current Research Information SysTem in Norway (Cristin) her.


For presse


Nordområdesenteret er et internasjonalt senter for forskning, utdanning, kommunikasjon og samfunns- og forretningsutvikling i Arktis. Vi er lokalisert ved Handelgshøgskolen Nord universitet. 
         
Hogne Bø Pettersen
Informasjonsrådgiver
Tel: +47 911 93 144
E-mail:
hogne@nord.no
Arne O. Holm
Sjefsredaktør, High North News
Tel: +47 75 51 71 84
E-mail: Arne.O.Holm@nord.no
 
Frode Mellemvik
Direktør
E-mail: Frode.Mellemvik@nord.no
Tel: +47 75 51 77 05
Pressebilde 

Kontakt oss


Frode Mellemvik
Direktør
E-mail: Frode.Mellemvik@nord.no
Tel: +47 75 51 77 05
Frode Mellemvik
June Borge Doornich
Visedekan
E-mail: June.Borge.Doornich@nord.no
Tel: +47 75 51 70 19
June Borge Doornich
​Elena Zhurova
Rådgiver
E-mail: Elena.Zhurova@nord.no
Tel: +47 75 51 71 24
Elena Zhurova
​Elena Dybtsyna
Førsteamanuensis
E-mail: Elena.Dybtsyna@nord.no
Tel: +47 75 51 71 89
Elena Dybtsyna
Natalia Andreassen
Førsteamanuensis
E-mail: Natalia.Andreassen@nord.no
Tel: +47 75 51 71 38
Natalia Andreassen
​Anatoli Bourmistrov
Professor
E-mail: Anatoli.Bourmistrov@nord.no
Tel: +47 75 51 76 73
Anatoli Bourmistrov
Arne O. Holm
Sjefsredaktør
E-mail: Arne.O.Holm@nord.no
Tel: +47 75 51 71 84
Arne O. Holm
Andrey Kazakov
Rådgiver
E-mail: Andrey.Kazakov@nord.no
Tel: +47 75 51 71 76
Andrey Kazakov
​Andrey​​ Mineev
Forsker
E-mail: Andrey.Mineev@nord.no
Tel: +47 75 51 78 53
Andrei Mineev
Nadezda Nazarova
Førsteamanuensis
E-mail: Nadezda.Nazarova@nord.no
Tel: +47 75 51 71 34
Nedezda Nazarova
​Frode Nilssen
Professor
E-mail: Frode.Nilssen@nord.no
Tel: +47 75 51 77 01
Frode Nilssen
Andreas Østhagen
Forsker
E-mail: Andreas.Osthagen@thearcticinstitute.org
Tel: + 47 75 51 71 14
Andreas Østhagen
Andreas Raspotnik
Forsker
E-mail: andreas.raspotnik@nord.no
Tel: +47 99 86 50 24

Andreas Raspotnik
Trine Jonassen
Nyhetsredaktør/High North News
E-mail: trine.jonassen@nord.no  
Tel: +47 75 51 77 97
Trine Jonassen
Evgenii Aleksandrov
Postdoktor
E-mail: evgenii.aleksandrov@nord.no
Tel: +47 41 17 64 69
evgenii Aleksandrov​​

Odd Jarl Borch
Professor
E-mail: odd.j.borch@nord.no
Tel: +47 75 51 76 16
Odd Jarl Borch
Olga Iermolenko
Førsteamanuensis
E-mail: olga.iermolenko@nord.no
Tel: +47 75 51 79 57
Olga Lermolenko
Petter Nore
Professor
E-mail: petter.nore@nord.no
Tel: +47 41 40 21 30
Petter Nore
Anders Christoffer Edstrøm
Adviser
E-mail: anders.c.edstrom@nord.no
Tel: +47 75 51 79 57

Peter Bakkemo Danilov
Journalist / High North News
+47 75 51 71 54




Hilde-Gunn Bye
Journalist, High North News
+47 75 51 76 61




​Hogne Bø Pettersen
Informasjonsrådgiver
Email: hogne@nord.no
+47 911 93 144


Følg oss på sosiale medier